Araç Km’sinin Düşürülmüş Olması, Alıcının Hakları

GENEL BİLGİLER

İkinci el otomobil satışında en çok karşılaşılan sorunlardan birisi araç km düşürülmesi olayıdır. Bu makalemizde, ikinci el araç satın almış ve aldığı aracın km si düşürülmüş olan alıcının kanuni haklarını ve bunları nasıl kullanacağını kısaca anlatacağız. Konular yüzeysel olarak ele alınmış olup, ayrıntılı bilgi, hukuki yardım ve dava süreci için mutlaka bir avukattan bilgi alınmalıdır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere ikinci el araç satışlarında, alıcılar araç km sinin oynaması hadisesiyle sık sık karşı karşıya kalmaktadırlar. Araç km oynanması muayene sırasında, pttkm sorgusunda vb. şekillerde tespit edilebilmektedir. 

Alıcı, aracı satın aldığında araç km sinin düşürüldüğünü öğrendiğinde ne yapmalıdır. Alıcının bu ayıp durumda kanunda belirtilen 2 tane seçimlik hakkı vardır.

SEÇİMLİK HAKLAR:

Alıcı bu iki haktan birini kullanabilme hakkına sahiptir. 

a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

Burada satıcının parayı iade etme alıcının da aracı satıcıya teslim etme borcu doğmaktadır.

b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

Burada alıcı aracı satıya iade etmeyip, aracın ayıplı olmasından dolayı aracın ayıpsız hali ile ayıplı halinin piyasa değerinin karşılaştırılması ve bu oranın satım bedeline uyarlanması neticesinde elde edilecek değerden satım bedelinin çıkartılması sonucunda elde edilecek bedelin isteyebilmektedir. Söz konusu bu hesap, teknik bir konu olup, hesabın doğru yapılması ve işin uzmanından sorulması gerekmektedir. 

GÖREV:

Eğer satıcı galerici veya araç alım satım işini meslek olarak yapan birisi ise, alıcı bu durumda Tüketici Mahkemesinde dava açacaktır.

Diğer tek seferlik ve kişisel araç alım satım olaylarında ise görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir.

SÜRE:

Dava açma süresi normalde 2 yıldır, ama bu ayıp alıcında hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresi işlemez. Tüketici konumunda olup olmamanız bakımından zamanaşımı durumu değişiklik gösterebilir.

DAVA KİME KARŞI AÇILIR:

Dava aracı satın aldığınız kişiye karşı açılır. Satıcı eğer araç km sini kendi düşürmemişse, kendinden önceki sahibine karşı şartları varsa dava açabilir.

CEZAİ DURUM:

Araç km sinin düşürülmesi eylemi, Türk Ceza Kanunu bakımından dolandırıcılık suçu kapsamında olup, serbest meslek erbabı ve galerici kişiler tarafından bu eylemin yapılması halinde ise suç karşımıza nitelikli dolandırıcılık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolandırıcılık suçu bakımından ceza: 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası

Nitelikli dolandırıcılık suçu bakımından ceza: 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası 

EK BİLGİ:

Aracı satın alırken Kanunun ve Yargıtay Kararları kapsamında tüketici konumunda olup olmamanıza göre hukuki durumunuz, davadaki hak ve pozisyonlarınız değişiklik gösterebilir.

Yorum yapın

Hızlı İletişim

Adres:

Kartaltepe Mahallesi Limonçiçeği Sok. No:21(Karagöz, D:Apt.) D:9, 34145 Bakırköy/İstanbul

E-Mail:

bilgi@yilmazdemirtas.av.tr

Telefon:

0212 571 59 61

Yılmaz Hukuk Danışmanlık

Yetenekli profesyonel ekibimizle etik, güvenilir ve çözüm odaklı hukuki danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

Hizmetlerimiz

Aile Hukuku

Ceza Hukuku

Tazminat Hukuku

Tüketici Hukuku

İş Hukuku

İdare ve Vergi Hukuku

Hızlı İletişim

Kartaltepe Mahallesi Limonçiçeği Sok. No:21(Karagöz Apt.) D:9, 34145 Bakırköy/İstanbul

bilgi@yimazdemirtas.av.tr

0212 571 59 61